۰
plusresetminus
مگر تمام فیلم‌هایی که با ستاره‌های مورد علاقه شما و در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف همفکر شما ساخته می‌شوند، با پرداخت دستمزدهای بی‌رویه و هزینه‌های هنگفت از بیت‌المال که سر به فلک می‌کشند، چه حاصل مادی و معنوی برای این سینما دارند؟
درباره تخریب افسانه بایگان از سوی یک روزنامه ارگانی

مگر تمام فیلم‌هایی که با ستاره‌های مورد علاقه شما و در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف همفکر شما ساخته می‌شوند، با پرداخت دستمزدهای بی‌رویه و هزینه‌های هنگفت از بیت‌المال که سر به فلک می‌کشند، چه حاصل مادی و معنوی برای این سینما دارند؟


میثم محمدی در اعتماد نوشت: یکی از روزنامه‌های ارگانی کشور در واکنش به اقدام افسانه بایگان، بازیگر سینما که بدون حجاب در مراسم یادبود آتیلا پسیانی حضور پیدا کرده بود، در صفحه رسمی خود در توئیتر مطلبی کنایه آمیز را منتشر کرده است که بسیار جای تعجب دارد که چطور این رسانه‌ها و گردانندگان آنها این چنین در فضایی غیرحرفه‌ای سعی در تخریب و ایجاد فضاهایی مسموم دارند. فارغ از اینکه دستگاه‌های قضایی در پی این اتفاق برای بایگان و معتمدآریا پرونده تشکیل داده‌اند، سوال اینجاست که این رسانه‌ها با چه عنوان و رویکردی در چنین مسیری قرار می‌گیرند؟ چه کسی یا کسانی به شما زبان و سلوک رسانه‌ای آموخته که اگر مبانی آن را هم می‌دانستید قطعا چنین خطاهایی را مرتکب نمی‌شدید.

این رسانه در این توئیت اظهار داشته که «افسانه بایگان بازیگر سابق سینما که 62 سال سن دارد، بدون حجاب در مراسم بزرگداشت آتیلا پسیانی حاضر شد. فروش آخرین فیلم با بازی افسانه بایگان 97 میلیون تومان بود.» اینکه ابتدایی‌ترین نکات خبرنویسی و رسانه‌ای در این مطلب که در ظاهر و به زعم منتشرکنندگان آن قصد اطلاع‌رسانی داشته‌اند، رعایت نشده است به کنار. چرا که این محتوا سرشار از غرض‌ورزی، قضاوت نادرست و تخریب، تمسخر و اطلاعات نادرست است که تمامی اینها برای یک خبرنگار یا فعال رسانه‌ای مذموم شمرده شده است. البته اینکه در حدود 30 کلمه بتوانید این همه خطای حرفه‌ای و انسانی – اخلاقی داشته باشید، در نوع خود بسیار جالب توجه است.

نگارنده، افسانه بایگان را با عنوان «بازیگر سابق» خطاب قرار داده است! هنرمندی که سالها در راس سینمای این کشور در دهه‌های 60 و 70 درخشیده و توانایی‌های خود را در بازیگری به نمایش گذاشته است و طبیعی است که در دوران خود دستمزدهای بالایی به عنوان ستاره سینما دریافت می‌کرده است و به فراخور آن هم فروش‌های قابل توجهی در دوران خود داشته است و طبیعی است که در سیستم سینمای فسیلِ ما، اکثر بازیگرانی که از یک سنی عبور می‌کنند در فیلمنامه‌ها جای خاصی ندارند و این یک مشکل اساسی و بزرگ است که بازیگران توانمند بسیاری را خواسته و ناخواسته گوشه‌نشین کرده است. پس فروش و دستمزد بالا ملاک درستی برای سنجش عیار یک هنرمند نیست. اطرافتان را نگاه کنید اقلام بی‌خاصیت بسیاری هستند که از قضا فروش بالایی هم دارند!

مگر تمام فیلم‌هایی که با ستاره‌های مورد علاقه شما و در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف همفکر شما ساخته می‌شوند، با پرداخت دستمزدهای بی‌رویه و هزینه‌های هنگفت از بیت‌المال که سر به فلک می‌کشند، چه حاصل مادی و معنوی برای این سینما دارند که شما قلم به تخریب یک بازیگر می‌چرخانید و موضوعی بی‌ربط را دستمایه استهزاء قرار می‌دهید.

نکند باورتان شده که تمام فروش‌های میلیاردی سینما در سال‌های اخیر و با بازیگرانی که هم جوان‌تر هستند و هم گران‌تر، موفقیت سینمای مورد علاقه شماست؟! فیلم‌های چند صد میلیاردی و دستمزدهای بالایی که به بازیگران داده‌اند تا فیلمنامه‌های سفارشی رفقای شما را بسازند، کجای جدول قرار دارند؟ شهامت این را دارید که اعلام کنید فلان ارگان برای ساخت یک فیلم بی‌خاصیت که هیچ خروجی همسو با تفکرات شما را هم ندارد، چقدر هزینه کرده است و آنوقت به تاثیر فروش بازیگران آن بپزدازید؟

باور دارم این کاری که شما می‌کنید، به هیچ گوشه‌ای از حرفه شریف و پاک خبرنگاری ارتباط ندارد، چرا که شما هیچ شناختی از این حرفه ندارید و برخلاف تمام ادعاهای متدینانه و ارزش‌مدارانه‌ای که ورد زبانتان است، اصول انسانی و اخلاقی را هم فدای منافع ارگانی و وابستگی‌های فکری خود کرده‌اید.

نکته بارز و مبرهن دیگر هم این نگاه جنسیت‌زده‌ای است که خروجی آن به استهزاء گرفتن سن یک بانوی بازیگر است. آن هم در مملکت و نظامی که مدعی حفظ احترام بزرگانی است که در مقاطع مختلف به هنر این مملکت خدمت کرده‌اند. بازیگری که با اعتقاد شخصی خود دست به اقدامی زده و پرونده او در مجرای قانونی در جریان است، اما قطعا آنچه در دادگاه درونی بسیاری از مردم همین جامعه روی می‌دهد، مغایر با این بی‌اخلاقی‌های آشکار و زننده شماست. به قول یک بزرگی شما هم نتیجه را باختید، هم اخلاق را. https://cinemaideal.ir/vdcd.x0s2yt0osa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما