۰
plusresetminus
جدیدی، 37 سالگی و یک نقطه عطف بزرگ
بخش مهمی از بازیگران جوان سینمای ایران در دو دهه گذشته که بازی شان مورد توجه تماشاگران سینمای ایران قرار گرفته و به محبوبیت رسیده اند، تحصیلاتی خارج از حوزه سینما و حتی هنر داشته اند که امیر جدیدی یکی از آنها است. او که امروز 37 سالگی خود را جشن می گیرد، به واسطه آشنایی با هومن سیدی وارد گروه بازیگران فیلم آفریقا شده و پس از آن با سیزده ساخته همین فیلمساز به شهرت رسید.

در دو نقش شبیه به هم با خصوصیاتی کاملا تیپیک که جدیدی به خوبی از عهده اجرای آن برآمده و چشمه هایی از آن را با اندکی تغییر در دیگر آثارش نیز به نمایش گذاشته است. «رخ دیوانه»دیگر فیلم شاخص کارنامه کاری نه چندان پرتعداد جدیدی است که با توجه به ساختار تودرتو و شکست زمانی متعددش، مخاطبان زیادی را به سمت خود کشاند. نگاه بهت زده و حیران پیروز به دوست صمیمی اش بابت کلکی که از او خورده، ماندگارترین تصویر از بازی امیر جدیدی در این فیلم به حساب می آید.

«اژدها وارد می شود» را می توان متفاوت ترین حضور سینمایی این بازیگر جوان به حساب آورد که شمایلی از قهرمان های سینمای کلاسیک را تداعی می کرد. فیلمی معمایی و رازآلود که جدیدی نقش کاراگاه بابک حفیظی آن را به شکل ماهرانه ای ایفا کرده است. مسعود کیمیایی که به کار با بازیگران جوان و به اوج رساندنشان شهرت دارد، در قاتل اهلی نقش اول فیلم خود را به جدیدی سپرد. شمایلی از قهرمان همیشگی سینمای کیمیایی که پا به دنیای مدرن و مناسبات کثیف اقتصادی گذاشته اما همچنان به اصول خود پایبند است. نقشی که در فیلم نوشت قاتل اهلی بسیار متفاوت تر از آنچه که روی پرده دیده ایم، بوده و از این حیث جدیدی بدشانسی آورده است. درست به مانند اتفاقی که در پیش تولید فیلم تختی رخ داده و یک شاه نقش را از او گرفت. در «عرق سرد» نیز در نقش یک مجری تلویزیون ظاهر شد که ما به ازای حقیقی داشت. نقشی نه چندان متفاوت که سیمرغ بلورین نقش اول را در کنار «تنگه ابوقریب» برایش به ارمغان آورد. در «تنگه ابوقریب» با یک امیر جدیدی متفاوت روبروییم که شخصیت یک سرباز در روزهای پایانی جنگ را کاملا درک کرده و روح سلحشورانه حاکم بر آن را عالی از کار درآورده است.

«روز صفر» که براساس ماجرای واقعی عبدالمالک ریگی و دستگیری اش ساخته شده، اکشنی جذاب و تماشایی است که جدیدی در آن نقش یک مامور امنیتی خونسرد و کاربلد را ایفا می کند. وی در این نقش یک سری از خصوصیات تیپیک فیلم های قبلی اش را به کار گرفته و مقدار قابل توجهی خونسردی به آن اضافه کرده که نامزدی سیمرغ بهترین نقش اول را هم برایش به ارمغان آورد.

«قهرمان» اثر اصغر فرهادی، تازه ترین فیلم امیر جدیدی است که تیرماه امسال در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش درخواهد آمد. از جزییات نقش جدیدی در این فیلم که کنجکاوی زیادی هم پیرامون آن شکل گرفته اطلاعاتی در دست نیست اما می تواند به یک نقطه عطف مهم در کارنامه بازیگری اش تبدیل شود.   
  https://cinemaideal.ir/vdcgrn974ak9z.pra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پربيننده ترين
آخرین عناوین