کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جشنواره با «برفک» آغاز می‌شود

آغاز ماراتن سینمای دنیا بر فرش قرمز "ونیز"

8 شهريور 1401 ساعت 21:42

قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان از فردا به مدت ۱۰ روز میزبان نمایش آثار سینماگران برگزیده از سراسر جهان خواهد بود.




هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز، از فردا ۳۱ آگوست (۹ شهریور) در ایتالیا آغاز به کار می‌کند و تا ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) ادامه خواهد داشت. در زیر نگاهی داریم به مهم‌ترین اتفاقاتی که در ونیز ۲۰۲۲ در انتظار مخاطبان سینماست.

فیلم «نویز سفید» (برفک) به کارگردانی «نوآ بائومباک» به عنوان فیلم افتتاحیه هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز روز چهارشنبه ۳۱ آگوست (۹ شهریور) به نمایش گذاشته می‌شود. این فیلم که یکی از آثار بخش مسابقه اصلی ونیز است، با نقش‌آفرینی بازیگرانی چون «آدام درایور»، «گرتا گرویگ» و «دان چیدل» همراه شده و دومین حضور «نوآ بائومباک» در افتتاحیه ونیز است.

او پیش از این در سال ۲۰۱۹ با فیلم «داستان ازدواج» در جشنواره فیلم ونیز حاضر شده بود. داستان فیلم «برفک» که اثری ضد مصرف‌گرایی است، درباره‌ خانواده‌های است که در دهه‌ هشتاد میلادی در مواجهه با مصرف‌گرایی و تکنولوژی دچار یاس، پوچی و تردیدهای بنیادی می‌شود. این فیلم که از رمان نوشته «دان دلیلو» اقتباس شده ، یک اثر هنری بدیع، جاه طلبانه و قانع کننده است که شامل مولفه‌های متعدد دراماتیک، کنایه آمیز و طنز است.


فهرست بخش مسابقه اصلی هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز شامل آثاری منتخب از ۲۳ سینماگر از جمله «آلخاندرو گونزالز ایناریتو»، «دارن آرونوفسکی»، «تاد فیلد»، «لوکا گوادانینو»، «مارتین مک دونا»، «سانتیاگو میتر»، «کوجی فوکودا» و جعفر پناهی است که برای کسب جایزه نخست جشنواره یعنی شیر طلایی بهترین فیلم، شیر نقره‌ای (جایزه بزرگ هیات داوران)، شیر نقره‌ای (بهترین کارگردانی)، جام ولپی برای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد، جایزه هیات داوران، جایزه بهترین فیلمنامه، جایزه «مارچلو ماسترویانی» برای بهترین بازیگر نوظهور جشنواره رقابت می‌کنند.

با اعلام فهرست فیلم‌های بخش رسمی هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز مشخص شد که سینمای ایران حضور پررنگی در دوره جدید از این جشنواره سینمایی دارد، «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند و «بدون خرس» از جعفر پناهی، دو نماینده سینمای ایران در بخش مسابقه اصلی جشنواره امسال ونیز هستند. همچنین سینمای ایران در بخش افق‌ها با فیلم «جنگ جهانی سوم» به کارگردانی هومن سیدی حضور خواهد داشت و در بخش افق ها اِکسترا نیز فیلم «بی رویا» از  آرین وزیر دفتری نمایش خواهد داشت.

فیلم «تنها» به کارگردانی جعفر نجفی هم در بخش خارج از مسابقه نوزدهمین دوره بخش مستقل «روزهای ونیز» به نمایش گذاشته می‌شود.

در بخش بینال کالج سینما نیز فیلم «بانو» به کارگردانی «تهمینا رافائلا» محصول جمهوری آذربایجان به تهیه کنندگی کتایون شهابی پذیرفته شده و داریوش خنجی به عنوان مدیر فیلمبردار در فیلم «باردو» ساخته «آلخاندرو گونزالز ایناریتو» همکاری کرده است.


 


کد مطلب: 2604

آدرس مطلب :
https://www.cinemaideal.ir/news/2604/آغاز-ماراتن-سینمای-دنیا-فرش-قرمز-ونیز

سینماایده‌آل
  https://www.cinemaideal.ir